Hä­vik­ki­kok­ki, hyb­ri­di­psy­kiat­ri ja hoi­van­an­ta­ja – tie­dät­kö, mitä he tekevät työk­seen?

Kieli muuttuu ja ammattinimikkeet siinä mukana. Joissain tapauksissa komeat englanninkieliset tittelit ovat imagonluomista, asiantuntija arvelee.

Hävikkikokki Ilkka Jurmu jatkojalostaa vihanneksia, joka muutoin menisivät roskiin.
Hävikkikokki Ilkka Jurmu jatkojalostaa vihanneksia, joka muutoin menisivät roskiin.
Kuva: Pekka Peura

Ciiyoun Oulun tuotantokeittiön esimies Ilkka Jurmu on hävikkikokki. Kun hän haki paikkaa keväällä, hän kuuli itsekin uudesta ammattinimikkeestä ensimmäisen kerran. Työt alkoivat maanantaina ja kollega aloitti Helsingin toimipisteessä samana päivänä.

– Se herätti mielenkiintoni, millainen arvomaailma ja liikeidea tässä on taustalla. Kaupoista menisi roskiin hyvää hevi-tavaraa, joka pystytään vielä jatkojalostamaan, Jurmu kertoo.

Normaalisti kokki suunnittelee ruoat ja hankkii raaka-aineet suunnitelman mukaan, mutta hävikkikokki toimii toisin päin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä