Hanna Sark­ki­nen nousi taas Oulun ää­ni­ha­ra­vak­si – kär­ki­pai­kas­ta käytiin tiukka kisa

Vasemmistoliiton Hanna Sarkkinen nousi tälläkin kertaa Oulun ääniharavaksi ja äänikuningattareksi edellisten kuntavaalien tapaan.

Vasemmistoliiton kansanedustaja Hanna Sarkkinen keräsi eniten ääniä kuntavaaleissa Oulussa.
Vasemmistoliiton kansanedustaja Hanna Sarkkinen keräsi eniten ääniä kuntavaaleissa Oulussa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Vasemmistoliiton Hanna Sarkkinen nousi tälläkin kertaa Oulun ääniharavaksi ja äänikuningattareksi edellisten kuntavaalien tapaan. Kun äänistä oli laskettu 94,3 prosenttia, tulevalla sosiaali- ja terveysministerillä oli yli 2 000 ääntä.

Oulun kaupunginhallituksen keskustalainen puheenjohtaja Mirja Vehkaperä ja Oulun kaupunginvaltuuston kokoomuslainen puheenjohtaja Juha Hänninen kävivät tiukkaa kamppailua Sarkkisen takana.

Juha Hänninen nousi selväksi äänikuninkaaksi ja keräsi yli 1 800 ääntä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä