Tilaajille

Hä­mä­häk­ki­mies, ilkeä ritari ja sadat muut juh­li­vat hal­lo­wee­nia Oulussa – ”Pi­ris­tä­vä juhla pimeään ajan­jak­soon”

Suomessa halloween ei ole vakiintunut mihinkään tiettyyn päivään, mutta suosituin juhlan ajankohta on lokakuun viimeinen viikonloppu.

Eloy Gonzalez (vas.) valitsi halloween-juhlaan Vainun asun Ryhmä Hausta. Isoveli Adai Gonzalez puolestaan esiintyi lihaksikkaana Hämähäkkimiehenä.
Eloy Gonzalez (vas.) valitsi halloween-juhlaan Vainun asun Ryhmä Hausta. Isoveli Adai Gonzalez puolestaan esiintyi lihaksikkaana Hämähäkkimiehenä.
Kuva: Teija Soini

Ilmassa oli suuren juhlan tuntua, kun kummitukset, lepakot, noidat, kissat ja suuri joukko lempeitä, mutta myös pelottavia satuhahmoja kokoontui viettämään yhteistä halloween-juhlaa Värtön liikuntahalliin lauantaina.

Jo ennen oven avautumista kello 16, hallin edessä luikerteli pitkä jono naamiaisasuisia lapsia ja aikuisia.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä