Tuleva presidentti Sauli Niinistö ja hänen puolisonsa Jenni Haukio saivat lämminhenkisen tervetulotoivotuksen saapuessaan puoliltapäivin vierailulle tulevaan asuntoonsa Mäntyniemeen.
Presidentti Tarja Halonen ja tohtori Pentti Arajärvi toivottivat hyväntuulisina tulevat asukkaat tervetulleiksi. Tunnelmaa lämmitti aulaan vastikään sytytetty takkatuli. Vieraat vaikuttivat jonkin verran väsyneiltä ja ehkä jännittyneiltäkin.
Halonen kertoi, että 12 vuoden kausi on oikeastaan sama kuin elinkautinen. Presidenttinä kokee paljon asioita, jotka eivät ole ihan nykyaikaisen demokratiakäsityksen ja vapauden mukaisia.
—? Ihminen on onneksi sopeutuvainen, vastasi Niinistö
Halonen ehti heti alkajaisiksi esitellä Mäntyniemen edustustiloja. Myös Presidentin kesäasunnosta Kultarannasta riitti jo kerrottavaa. Halonen sanoi talon tulevalle emännälle, että "uusi vene sopii sulle paremmin".
—? Tulevat asukkaat käyvät kylässä. Paikat kunnossa. Ronttikin utelias, kirjoitti Halonen aamupäivällä Twitterissä.