Kouluruoka: Oulun kou­luis­sa ja päi­vä­ko­deis­sa tar­joil­lun oudon ha­jui­sen jau­he­li­ha­kei­ton syy selvisi

Oulu: Val­tuus­ton uusi pu­heen­joh­ta­ja Jarmo J. Husso pitää po­li­tiik­kaa lasten leik­ki­nä 70-lu­kuun ver­rat­tu­na

Kolumni: Tapasin Teuvo Hak­ka­rai­sen Brys­se­lis­sä ja kysyin, ha­luaa­ko hän yhä maa- ja met­sä­ta­lous­mi­nis­te­rik­si

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Häi­rit­se­vä käytös pani Kau­ko­vai­nion oma­toi­mi­kir­jas­ton ovet säppiin lop­pu­kuun ajaksi – "Hel­pos­ti emme tähän rat­kai­suun pää­ty­neet"

Vastaavanlainen sulkupäätös tehtiin viime keväänä Tuiran kirjaston kohdalla.

Kaukovainion kirjastossa on nähty viime vuosina vartijoita. Arkistokuva.
Kaukovainion kirjastossa on nähty viime vuosina vartijoita. Arkistokuva.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Kaukovainion kirjaston omatoimiajat poistetaan kokonaan käytöstä 31. lokakuuta asti. Syynä sulkutoimenpiteisiin on toiminta, joka on rikkonut toistuvasti omatoimikirjaston käyttösääntöjä.

Ratkaisuun päädyttiin Oulun kaupunginkirjaston ja kaupungin turvallisuusasiantuntijoiden välisten keskustelujen jälkeen.

Oulun kaupungin eteläisen alueen kirjastopalvelupäällikkö Päivi Rasinkangas kertoo, että omatoimikirjastojen käyttösäännöissä kerrotaan tarkasti, mikä on asiakkaan vastuu.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.