Hai­luo­don tur­mas­ta uutta tietoa: Tamp­pa­ri vajosi va­hin­gos­sa sy­vem­mäl­le avan­toon ja ovi­au­kos­sa ollut pe­las­ta­ja hukkui koneen mukana

Jäätietä ei avata enää tänä talvena.
Jäätietä ei avata enää tänä talvena.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Tiistaina  puolenpäivän aikaan tapahtui Hailuodon jäätiellä Oulu-Koillismaan pelastuslaitoksen pelastajan kuolemaan johtanut työtapaturma.

Pelastuslaitoksen henkilöstö oli ollut nostamassa ylös osittain jäihin vajonnutta tamppauskonetta. Tampparia oli vedetty traktorilla taaksepäin. Samalla pelastaja oli ollut tampparin oviaukossa peruuttamassa taaksepäin. Asiasta kertoo tiedotteessaan poliisi.

Sen sijaan, että työkone olisi liikkunut taaksepäin, se olikin pudonnut keula edellä syvemmälle avantoon. Siitä se oli vajonnut kokonaan upoksiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä