Oulun hiippakunnassa pappeja saadaan vielä kohtalaisen helposti keskustaajamiin, mutta kauempana keskuksista rekrytointi vaikeutuu. Arkistokuvassa Oulun tuomiokirkko.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Papin virkoihin kaivataan Oulun hiippakunnassa nykyistä enemmän hakijoita. Rekrytointitilanne on vaikeutumassa, Oulun hiippakunnan piispa Jukka Keskitalo sanoo.
Varsinaisesta pappipulasta ei vielä ole kyse, mutta haasteet rekrytoinnissa ovat jo arkea. Keskitalo kuvailee tilannetta niukkuudeksi.
– Kyllä meillä jonkinmoinen rekrytointihaaste on käsissämme – tilanne tosin vaihtelee hiippakunnan sisällä ja erityyppisissä seurakunnissa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut