Haa­pa­jär­ven ja Py­hä­joen kou­luil­la jäi per­jan­tai­na lämmin lounas väliin – elin­tar­vi­ke­toi­mit­ta­jal­ta ehdoton käyt­tö­kiel­to

Kouluruokailussa turvauduttiin muun muassa salaatteihin sen jälkeen, kun tieto makaronien käyttökiellosta saapui aamulla. Arkistokuva ei liity tapaukseen.
Kouluruokailussa turvauduttiin muun muassa salaatteihin sen jälkeen, kun tieto makaronien käyttökiellosta saapui aamulla. Arkistokuva ei liity tapaukseen.
Kuva: Jussi Väätäinen

Haapajärven ja Pyhäjoen kouluilla piti olla perjantaina tarjolla ruoaksi makaronilaatikkoa, mutta toisin kävi.

Ateriapalveluista vastaava PPE-Köökki sai perjantaiaamuna puoli kymmenen aikaan elintarviketoimittaja Kesprolta tiedon, että tietyissä makaronien myyntierissä oli metallikontaminaation riski.

– Tiedotteessa oli ehdottomasti kielletty niiden erien käyttö, PPE-Köökin palvelupäällikkö Sirpa Peltomaa kertoo.

Haapajärvellä sekä Pyhäjoella oli jo valmistettu makaronilaatikot käyttämällä eriä, joita käyttökielto koski.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä