Google val­mis­te­lee neljää uutta ko­ne­sa­lia Ha­mi­naan – kii­laa­vat­ko ne Mu­hok­sen ja Ka­jaa­nin ohi?

It-jätti hakee lupia yhä uusille konesaleille etelärannikolle. Suunnitelmat ovat siellä paljon pitemmällä kuin Pohjois-Suomessa.

Kemi
Googlen Haminaan rakentama datakeskus on paisumassa jo suuremmaksi kuin sen paikalla aiemmin sijainnut Summan paperitehdas.
Googlen Haminaan rakentama datakeskus on paisumassa jo suuremmaksi kuin sen paikalla aiemmin sijainnut Summan paperitehdas.
Kuva: Joel Maisalmi / arkisto

Google hakee ympäristölupaa jo kahdeksannelle palvelinkeskukselle Haminaan. Hakemus on tullut vireille aluehallintovirastoon viime viikon torstaina.

Lupaprosessin käynnistäminen viittaa siihen, että Googlen seuraava iso investointi Suomeen kohdistuu jälleen Haminaan, vaikka it-jätti on hankkinut Muhokselta ja Kajaanista laajoja maa-alueita uusia datakeskuksia varten.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä