Flo­ris­tin vin­keil­lä syntyy itse tehty kuk­ka­lois­to kotiin vie­mi­sek­si – ­Tui­ra­lai­sen kuk­ka­kau­pan työ­pa­jat vetävät väkeä

Piipahdimme Kukkakauppa Minna Ekdahlin Kukkia maljassa -kurssilla. Ekdahl jakaa myös vinkkinsä, kuinka kimppuja ja asetelmia voi tehdä kotona.

Mari Hakalan suunnitelmissa oli korkea, elegantti ja moderni malja. – Saviköntin muotoilu osoittautui yllättävän hankalaksi.
Mari Hakalan suunnitelmissa oli korkea, elegantti ja moderni malja. – Saviköntin muotoilu osoittautui yllättävän hankalaksi.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Kukkien tuoksu ja iloinen puheensorina täyttävät tilan.

Vihreitä heiniä ja oksia on siellä täällä, sohvallakin. Kukkakaapin ovi käy tiuhaan. Meneillään on Kukkia maljassa -työpajan toinen kerta Kukkakauppa Minna Ekdahlissa Oulun Tuirassa.

Ensimmäisellä kerralla kymmenen naista teki savityönä oman maljansa. Tänään he tekevät niihin kukka-asetelmat.

Satu Pyhänniska oli huomannut kurssi-ilmoituksen ja houkutteli mukaan siskonsa Outi Kajanin ja Tuija Järvelä-Uusitalon.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä