Suomalaisista 78 prosenttia suhtautuu Suomen Nato-jäsenyyteen myönteisesti. Tämä käy ilmi Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Tutkimuksen mukaan vain kahdeksan prosenttia suomalaisista suhtautuu Nato-jäsenyyteen kielteisesti.
Yli puolet vastaajista on sitä mieltä, että Suomen pitää olla avoin kaikelle Nato-yhteistyölle, myös mahdollisille sotilastukikohdille. Vain neljännes vastustaa avointa yhteistyötä.
– Suomalaisten sytyke liittyä Natoon oli uhkaavaksi muuttunut Venäjä. Uudessa maailmantilanteessa suomalaiset ovat valmiita ainakin harkitsemaan kaikkia lisätoimia, joilla Venäjän uhkaa voidaan lieventää, sanoo toimituspäällikkö Sami Metelinen EVAn tiedotteessa.
EVA kysyi suomalaisten Nato-kantoja edellisen kerran maaliskuussa. Silloin 60 prosenttia suomalaisista kannatti Nato-jäsenyyttä. Nyt tehty tutkimus oli ensimmäinen, jonka EVA teki Suomen Nato-jäsenyyden hakemisen jälkeen.
Miehet suhtautuvat Nato-jäsenyyteen naisia myönteisemmin. Miehistä 83 prosenttia ja naisista 75 prosenttia suhtautuu jäsenyyteen myönteisesti. Naisten Nato-kannassa on kuitenkin tapahtunut suuri muutos. Vielä maaliskuussa alle puolet naisista kannatti Suomen Nato-jäsenyyttä.
Vähäisintä Naton kannatus oli vasemmistoliiton kannattajien keskuudessa. Heistä 48 prosenttia suhtautuu Suomen Nato-jäsenyyteen positiivisesti. Eniten Nato-jäsenyyttä kannatetaan kokoomuksen kannattajien keskuudessa, Heistä 97 prosenttia suhtautuu myönteisesti jäsenyyteen. Sosiaalidemokraattien kannattajien joukossa sama luku on 89 prosenttia ja keskustan kannattajien joukossa 87 prosenttia.
Tutkimukseen vastasi reilut 2 000 manner-Suomessa asuvaa 18–79-vuotiasta henkilöä. Kyselyn virhemarginaali on 2–3 prosenttiyksikköä.