EU sai rahojen ja­ka­mi­seen vai­kut­ta­vas­ta oi­keus­val­tio­me­ka­nis­mis­ta "tyy­pil­li­sen" komp­ro­mis­sin – "Ei hyvä, ei huono"

EU-rahoihin kytketty oikeusvaltiomekanismi tulee voimaan vasta, kun Unkari ja Puola saavat sen laillisuudesta tuomion EU:n tuomioistuimesta.

Unkarin pääministeri Viktor Orbán ja Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki esiintyivät yhtenäisinä Eurooppa-neuvoston kokouksen alla Brysselissä torstaina.
Unkarin pääministeri Viktor Orbán ja Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki esiintyivät yhtenäisinä Eurooppa-neuvoston kokouksen alla Brysselissä torstaina.
Kuva: RADEK PIETRUSZKA

EU-maat saivat huippukokouksessa sovittua seuraavien seitsemän vuoden budjetista ja elpymisrahastosta. Ne ovat yhteensä jopa 1,8 biljoonaa euroa eli 1 800 miljardia euroa.

Sovusta ei ensin ollut tulla mitään, koska ensi kertaa EU-maiden enemmistö halusi kytkeä oikeusvaltiomekanismin rahojen saamiseen.

Se tarkoittaa, että jäsenmaa ei saa unionilta rahoja, jos tietyt oikeusvaltioperiaatteeseen liitetyt kriteerit eivät täyty maassa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä