Häirintä: Oulun yli­opis­to aloit­taa sel­vi­tys­työn opis­ke­li­ja­edus­ta­jien koh­te­lus­ta

Live: Seuraa Voi­mis­te­lu­päi­vien lä­he­tyk­siä Ou­lu­hal­lis­ta suorana tästä

Kesäloma: Ke­sä­ta­pah­tu­mia lap­sil­le ja per­heil­le Oulussa ja lä­hi­seu­dul­la

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Essee: Yk­si­näi­syys on tämän joulun ikävä kuok­ka­vie­ras – "Se on uu­den­lais­ta, ny­ky­ih­mi­sen neu­root­tis­ta yk­si­näi­syyt­tä"

Koskaan ihminen ei ole ollut niin yksinäinen kuin nyt, kun hänellä on välineet ja vempaimet pitää herkeämättä yhteyttä kaikkiin muihin, miettii Yrjö Rautio.

Mistä me muistamme tämän joulun? Viheliäisestä kulkutaudista, maskeista jouluostoksiaan markettien tungoksessa tekevien ihmisten kasvoilla, jokailtaisista sairastuneiden ja kuolleiden luvuista. Ja yksinäisyydestä.

Sitä on nyt enemmän kuin yhtenäkään jouluna tätä ennen. Meitä on kehotettu pysymään kotona, välttämään matkustamista, kokoontumaan vain lähimpiensä kanssa.

Moni lapsi ja lapsenlapsi on jäänyt tulematta. Monet vanhemmat ja isovanhemmat viettävä nyt jouluaan yksinään, ehkä ensimmäistä kertaa elämässään.

Yksinäisyys on tämän joulun ikävä kuokkavieras niin pienissä kuin suurissa pirteissä, joihin kuuset ne kirkkaasti luo loistoaan.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.