Tutkija-kirjailija Niina Mero tuntee romanttisen viihdekirjallisuuden alan hyvin. Juurtuneet tavat kertoa tarinoita ovat muutoksessa.
Kuva: MAREK SABOGAL
Pokkareita kioskin kassan vieressä, kansikuvia intohimoisesti ja hiukset hulmuten syleilevistä pariskunnista.
Romanttista viihdekirjallisuutta ei ole perinteisesti mielletty miehiä kiinnostavana tai edes heille kohdistettuna aihealueena. Niin genren lukijat, kirjailijat kuin päähenkilöt ovat aiemmin olleet tyypillisesti naisia.
Aiheeseen niin väitöskirjatyössään kuin uusimmassa teoksessaan perehtynyt tutkija-kirjailija Niina Mero on kuitenkin sitä mieltä, että romantiikka ja rakastumisen kuvaukset kuuluvat kaikille.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut