"Olen saanut elämältä parasta, mitä olen voinut toivoa"
Suosituilla Erätulilla ja Eränkävijät -sarjoilla kannuksensa hankkinut Teemu Hostikka sanoo olevansa monella tavalla etuoikeutettu. Ympärillä on läheisiä ihmisiä, työt sujuvat ja luonto antaa voimia. Elämässä on sopivasta myös jännitettävää, kun Hostikan käsikirjoittama ja tuottama uusi tv-sarja tulee julki.
Joskus elämä menee eteenpäin kuin palapeli.
Yksi asia johtaa toiseen, toinen kolmanteen ja niin edelleen. Palojen lopullista määrää ei tiedä kukaan.
Näin on käynyt Kittilän ja Muonion rajamaastoon hiljattain kotiutuneelle, aikaisemmin Oulussa asuneelle Teemu Hostikalle.
Eränkävijät -sarja teki Teemu Hostikan tunnetuksi. Kuvassa hän selailee uuden, Vaietut arktiset sodat -sarjan aineistoa. "Upean tiimin upea lopputulos", Hostikka sanoo kuvaustyötä ihaillessaan.
Kuva: Pekka Aho
– Monennäköistä on tullut tehtyä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut