Eläkepäiviään viettävä lumijokinen Merja Lampela ja miehensä Juhani Lampela hankkivat vastikään rescuekoiran (uuteen kotiin sijoitettu koditon koira) Virosta. Neljäkuukautisessa Martta-koirassa on varmuudella ainakin saksanpaimenkoiraa, lassieta ja huskya.
– Luonteeltaan Martta on saksanpaimenkoira. Iskin silmäni häneen nähtyäni kuvan internetissä ja otin heti yhteyttä myyjään, Merja Lampela kertoo.
Hän osti koiran virolaisnaiselta, joka myy pentuja toiminimellään. Lampelan mielestä ostoprosessi sujui mutkattomasti. Hän on tyytyväinen siihen, miten käytännön asiat hoituivat, eikä koiran terveydentilasta tarvinnut olla huolissaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut