Kadonneet: Oulun po­lii­sin mukaan etsitty vanhus löytyy joskus jopa 100 ki­lo­met­rin päästä

Kaksoissurma: Po­lii­sil­la on Vä­li­vai­nion sur­mis­sa käy­tet­ty ase hal­lus­saan

Huoltovarmuus: Ra­ken­ne­taan­ko ra­ta­yh­teys Oulusta Norjaan vai suur­no­peus­ju­nia etelän kau­pun­kei­hin?

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Kolumni
Tilaajille

En­nal­lis­ta­mis­ase­tus käyn­nis­ti met­sä­so­dan, eikä se näillä eväillä ole ihme

Kun tietoa kokonaisvaikutuksista ei ole, on päätöksenteko ideologian sävyttämää harhailua pimeässä. Pohjois-Pohjanmaalla ennallistamisasetus voi iskeä erityisen kipeästi, kirjoittaa päätoimittaja Sanna Keskinen.

Harva pitää siitä, että tulee kohdelluksi tavalla, jonka kokee epäreiluksi. Joskus tunne on puolustautumisreaktio, mutta joskus se kertoo aidosta epäoikeudenmukaisuudesta.

Kummasta on kyse, kun tarkastellaan EU:n ennallistamisasetuksen Suomessa herättämiä reaktioita?

Kerrataan vielä lyhyesti, mistä ennallistamisasetuksessa on kyse.

Asetuksen avulla halutaan palauttaa käsiteltyjä vesistöjä, soita ja metsiä lähemmäs luonnontilaa. Käytännössä toimet voivat olla esimerkiksi koskien kunnostusta, metsäojien tukkimista tai vaikkapa lahopuun lisäämistä.

Tavoitteena on, että vuoteen 2030 mennessä EU:n alueella olisi ennallistettu 20 prosenttia sellaisista alueista, joiden tilaa on heikennetty niin, etteivät ne ole enää hyvässä kunnossa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.