Elina Lam­pe­lan ja Wilma Murron kak­sin­tais­te­luun tulossa raju keli – "Liit­tyy aina tur­val­li­suus­ris­ke­jä"

Oulun Pyrintöä edustava Lampela puolustaa Suomen mestaruuttaan.

Oulun Pyrinnön Elina Lampela puolustaa Lahdessa Suomen mestaruutta.
Oulun Pyrinnön Elina Lampela puolustaa Lahdessa Suomen mestaruutta.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen/arkisto

Naisten seiväshypyn finaali on lauantaina yksi Kalevan kisojen kohokohdista, kun Wilma Murto yrittää napata Suomen mestarin tittelin takaisin Oulun Pyrinnön Elina Lampelalta.

Perjantain karsinnassa kumpikin kävi lähinnä näyttäytymässä katsojien iloksi. Finaalin asetelma on mielenkiintoinen, sillä Lahteen on povattu illaksi rajua vesisadekeliä.

– Kisa olisi todella tärkeä ensi vuoden olympiarankingia ajatellen. Toivoin, että täällä voisi tehdä hyvää tulosta, Lampela sanoi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä