Kulttuuripääkaupunki on nimetty vuodesta 1985 alkaen, ja yli 40 kaupunkia on ehtinyt olla kulttuuripääkaupunkina. Yhdessäkään ei varmasti olisi tullut mieleen sijoittaa rumaa tornia kaupungin kulttuurihistoriallisesti merkittävälle alueelle.
Oulu haluaa olla "loistava poikkeus". Bisnesmaailma on valmis lyhytnäköisesti pilaamaan niin torialueen kuin kulttuuripääkaupunkivuoden. Rakennustöitä tarvitaan varmasti, mutta miksi torni pitäisi sijoittaa yleisen mielipiteen vastaisesti paikalle, joka rikkoo niin torimiljöön hengen kuin Pikisaaren kulttuurimaiseman.
Koen myötähäpeää, jos turistit tulevat, kuten muualla, etsimään omaleimaista perinnekulttuuria ja oululaista tervahistoriaa, perinnepunaisia toriaittoja ja vanhan kaupungin arkkitehtuuria, ja törmäävätkin globalisaatioarkkitehtuuriin, jota näkee ihan joka maassa. Tännehän ei ole mitään syytä tulla ihastelemaan suuren maailman, kuten Dubain ja New Yorkin pilvenpiirtäjäkilpailuja.
Autioitettu torihalli on jo pilattu vuokrankorotuksilla, jotka karkottivat aidon suomalaisen tuotteen pienyrittäjiä, ja keskeneräinen hotelli on ruma muistutus sinisilmäisestä päätöksenteosta ja tukipolitiikasta.
Pieni on kaunista ja suuri yleensä vain rahanhimon ja ahneuden reviiri. Torin ja Pikisaaren perinnehenki ja inhimillisyys, paikallisen kulttuurin patina tuhoutuu, jos arkkitehtuuriin ja torin ilmeeseen täysin yhteensopimaton Baabelin torni, tai vielä pahemmin, sekasortoinen rakennustyömaa, pilaa kulttuurivuoden juhlinnan. Eikö keskeneräistä hotellirumilusta tulisi ensin hoitaa pois alta ennen uusia rakennusmaita ja liikennettä, joka sekin vie oululaisilta rakkaimman olohuoneen.
Kaarina Kailo
kulttuurialan dosentti, maakuntahallituksen jäsen (vas.), Oulu