DNA:n avulla tehty su­ku­tut­ki­mus on ilmiö, joka in­nos­taa monia – harva miet­tii, mitä lei­kis­tä voikaan seurata

Joa Hiitolalla on omaa kokemusta kaupallisista DNA-testeistä - hän etsii isäänsä. Työkseen yhteiskuntapolitiikan dosentti vetää Oulun yliopistossa Syljen jäljet -tutkimushanketta, jossa kerätään ihmisten kokemuksia sukututkimuksesta.

Oulu
-
Kuva: Sini Salmirinne

Oman sukupuun seuraaminen on perinteisesti ollut vanhojen kuntien ja seurakuntien asiakirjojen selailua. Nykyään asiakirjaselailun rinnalle on tullut DNA-testaus, josta on muodostunut viime vuosina sangen iso bisnes.

Oulun yliopiston yhteiskuntapolitiikan dosentti Joa Hiitola tutkii DNA-testien perusteella perhe- ja sukulaissuhteiden muodostamista. Syljen jäljet -tutkimusprojektin ydinkysymys on, mitä kadonneen sukulaisen löytäminen tarkoittaa. Hiitolan oma sukuhistoria on myös osittain sumun peitossa – isänpuoleisesta suvustaan hän ei juurikaan tiedä mitään.

Hiitola kävi Radio Kalevan haastattelussa juttelemassa suvun jäljittämisestä. Puheenaiheita olivat muun muassa kadonneiden sukulaisten ei-toivottu löytyminen, perhekäsityksen muuttuminen ja etnisyyden rajaamisen haasteet ja ongelmat.

Kuuntele koko keskustelu alta. Toimittaja on Sini Salmirinne.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä