Bittium aloit­taa muu­tos­neu­vot­te­lut Suo­mes­sa – voivat johtaa ty­tär­yh­tiös­tä enin­tään 30 työn­te­ki­jän ir­ti­sa­no­mi­seen tai lo­mau­tuk­seen

Oululainen teknologiayritys Bittium Oyj aloittaa muutosneuvottelut tytäryhtiössään Bittium Engineerin Services Oy:ssa. Neuvottelut koskevat koko henkilökuntaa. Neuvottelujen piirissä on 120 työntekijää.

Muutosneuvottelut voivat johtaa enintään 30 työntekijän irtisanomiseen tai lomauttamiseen. Neuvottelujen taustalla ovat taloudelliset, tuotannolliset ja toiminnan uudelleenjärjestelyyn liittyvät syyt.

– Muutosneuvotteluilla tavoittelemme selkeää kustannusrakenteen keventämistä ja kannattavuuden parantamista. Haemme kasvua puolustusteollisuudesta ja sulautetun tekoälyn markkinoilta. Toiminnan ja organisaation kehittäminen ovat avainasemassa strategian eteenpäin viemisessä, sanoo Bittium Oyj:n toimitusjohtaja Petri Toljamo tiedotteessa.

Yhtiö tavoittelee toimilla noin kahden miljoonan euron vuotuisia säästöjä kustannuksiin.

Juttua muokattu 28.8. kello 8.46: lisätty Toljamon sitaatti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä