Asian­tun­ti­ja kertoo Ro­va­nie­men huu­me­kuo­le­miin lii­te­tys­tä har­vi­nai­ses­ta ety­lo­nis­ta: "Usein ei yk­si­nään aiheuta kuo­le­maa"

Etyloni on ollut alkujaan kivimäinen. Kuva esitutkintamateriaalista.
Etyloni on ollut alkujaan kivimäinen. Kuva esitutkintamateriaalista.
Kuva: Poliisi

Rovaniemen huumekuolemiin liitetty etyloni on Suomessa harvinaista, muttei tavatonta. Näin kertoo A-klinikka oy:n lääketieteellinen johtaja Ulriika Sundell.

– Ainetta liikkuu Suomessa, mutta vähemmän. Se on amfetamiinin kaltainen päihde, mutta ei Suomessa yleinen, hän sanoo.

Sundellin mukaan etylonia on alkanut näkyä Suomessa noin viitisen vuotta sitten. Hän on päihdelääketieteeseen erikoistunut lääkäri ja työskennellyt alalla yli kymmenen vuotta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä