Arvio: Tuomas Kor­ka­lon tun­nus­tuk­sel­li­nen in­nos­tus sadan vuoden ta­kai­ses­ta avant­gar­des­ta avaa toi­sen­lai­sen nä­kö­kul­man tai­de­his­to­riaan

Tuomas Korkalo: Abstrakti sommitelma I, 2018, vesiväri ja japanilainen muste kankaalle.
Tuomas Korkalo: Abstrakti sommitelma I, 2018, vesiväri ja japanilainen muste kankaalle.

Kuvataiteilija Tuomas Korkalon (s. 1978) uusimpien maalausten innoittajat löytyvät noin vuosisadan takaa. Korkalon pitkäaikainen kiinnostus 1900-luvun alkuvuosikymmeninä Venäjällä ja Neuvostoliitossa syntyneeseen avantgardetaiteeseen sekä vuosina 1919–1933 Saksassa vaikuttaneeseen taide- ja arkkitehtuurikoulu Bauhausiin on poikinut laajan kokonaisuuden, josta osa on nähtävillä taiteilijan ensimmäisessä Oulun-näyttelyssä.

Kun esimerkiksi barokin aikakauden taiteesta ammentavia nykymaalareita vaikuttaa olevan varsin paljon, tuo Korkalon tunnustuksellinen innostus sadan vuoden takaisesta avantgardesta tämän rinnalle toisenlaisen näkökulman taidehistoriaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä