Arvio: Sir­kus­tai­tei­li­jan unessa höy­he­nil­lä­kin voi jong­lee­ra­ta – Sir­kus­tai­tei­li­ja Olli Vuo­ri­sen asiat ovat vek­ku­lis­ti vinossa ihan ta­hal­laan

Oulussa vieraileva Company Nuua imaisee katsojat fantasiamaailmaan kuin Ihmemaan Liisan kaninkoloon.

Puolikkaat tuolit, pöydät, kupit ja kannut ovat sirkustaiteilija Olli Vuorisen fantasiamaailman arkea uutuusteoksessa Blueberry Burdock.
Puolikkaat tuolit, pöydät, kupit ja kannut ovat sirkustaiteilija Olli Vuorisen fantasiamaailman arkea uutuusteoksessa Blueberry Burdock.
Kuva: Jouni Ihalainen

Nykysirkus on kekseliäisyydessään karkkia silmille ja vitamiinia aivoille. Tässä lajissa mielikuvitus voi lennellä ja ryöpytä vapaana, eivätkä oivallukset oitis kompastu reaalimaailman esteisiin.

Uudessa teoksessaan Blueberry Burdock sirkustaiteilija Olli Vuorinen imaisee katsojan sisään fantasiamaailmaan, missä asiat tapahtuvat unen logiikalla: perspektiivit keikkuvat, kupinpuolikas ei vuoda, pallot jähmettyvät kesken lennon ja spottivalolla on älykästä elämää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä