An­tel­lin toi­mi­tus­joh­ta­ja: Ra­joi­tus­ten purku tulee sääs­tä­mään kon­kurs­seil­ta – Tomi Lantto suuntaa ke­sä­kuus­sa perheen kanssa suo­sik­ki­ra­vin­to­loi­hin Oulussa

Terassit tulevat säästämään konkursseilta, mutta annostelu on Lanton mielestä lounasravintoloissa aiheetonta ja aiheuttaa vain jonoja.

Antellin lounasruokaloissa on varauduttu torjumaan koronan leviämistä. Arkadiankadulla Helsingissä oli tiistaina keskipäivällä väljää.
Antellin lounasruokaloissa on varauduttu torjumaan koronan leviämistä. Arkadiankadulla Helsingissä oli tiistaina keskipäivällä väljää.
Kuva: Mauri Ratilainen

Antell on pitänyt pohjoisessa henkilöstöravintolan auki pankin, sairaalan, kaivoksen ja valtionhallinnon viraston yhteydessä. Toimitusjohtaja Tomi Lantto kertoo, että yhtiön sadasta ravintolasta noin 70 on kiinni koronan vuoksi.

Poikkeustilalaki on sallinut vain sopimusasiakkaille varatut henkilöstöravintolat sekä take away -myynnin. Sellainen on Oulussa Pohjola Sairaalan yhteydessä toimiva Hyve.

– Ulko-ovella on tiedote, jossa lukee vain sopimusasiakkaille.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä