Pohjois-Pohjanmaan keskustalaiset kokoontuivat Pudasjärvellä. Annika Saarikko ilmoitti kokousväelle pyrkivänsä jatkamaan puolueen puheenjohtajana. Puheenjohtajuus päätetään Lappeenrannan puoluekokouksessa kesäkuussa.
Kuva: Risto Pikkupeura
Pohjois-Pohjanmaan Keskustan piirikokoukseen osallistunut puolueen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko kertoi hallituksen perustaneen itäiseen Suomeen kohdistuvia vaikutuksia pohtivan valtiosihteeriryhmän. Pudasjärvellä Saarikko tähdensi, että hän tarkoittaa koko itäistä rajaseutua.
– Itä-Suomi on etulinjassa tässä muutoksessa. Kukaan ei voi nyt varmaksi sanoa millaisiksi naapuruussuhteet Venäjän kanssa kehittyvät. Mutta maantiede pysyy ennallaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut