Uusi perusopetuslain muutos astui voimaan elokuussa 2025, ja sen myötä kännykät on kielletty oppitunneilla ilman opettajan lupaa. Monet koulut ovat laajentaneet kieltoa myös välitunneille ja ruokailuun.
Vaikka tarkoitus on hyvä – rauhoittaa oppimisympäristö ja vähentää häiriöitä – pelkkä kielto ei mielestäni ole paras ratkaisu.
Olen itse käynyt peruskouluni ulkomailla, ja jo silloin käytin välitunneilla puhelinta lukeakseni Ylen uutisia, Iltalehteä ja Ilta-Sanomia. Se oli tapa pysyä yhteydessä Suomeen ja seurata maailmaa. Puhelin ei ollut minulle häiriötekijä, vaan väline oppimiseen ja tiedonhakuun.
Nykykoululaiset elävät digitaalisessa maailmassa, jossa medialukutaito, kriittinen ajattelu ja tiedon arviointi ovat keskeisiä taitoja. Puhelin voi tukea näitä taitoja, kun sen käyttöä ohjataan järkevästi. Sen sijaan että kielletään, voitaisiin opettaa vastuullista käyttöä: miten etsitään luotettavaa tietoa, miten suojataan omaa yksityisyyttä ja miten ollaan läsnä myös ilman ruutua.
Ymmärrän huolen siitä, että puhelimet voivat aiheuttaa häiriöitä tai sosiaalista eristäytymistä. Mutta kielto ei opeta nuoria käyttämään teknologiaa vastuullisesti – se vain sulkee silmät todellisuudelta. Koulujen tulisi olla paikkoja, joissa opetellaan elämää, ei vain sääntöjä.
Kännykkäkielto voi tuntua helpolta ratkaisulta, mutta se voi myös viedä pois mahdollisuuksia oppia, kasvaa ja olla yhteydessä maailmaan. Annetaan oppilaille luottamusta ja ohjausta, ei pelkkiä kieltoja.
Teemu Leskinen
Ikaalinen