An­keas­ta ou­lu­lai­ses­ta ros­ka­pön­tös­tä tulee tai­tei­li­ja Hanna Ho­lo­pai­sen kä­sit­te­lys­sä roskia ahmiva tai­de­teos – "Ra­kas­tuin ros­kik­sen ihanaan muo­toon"

Oulun Taiteilijaseuran jäsenten maalaamia taideroskista sijoitetaan Oulun suuralueelle, projekti sai innoituksensa Roska päivässä -liikkeeltä.

– Projektin myötä roskis näyttäytyy minulle inhimillisenä ja helpommin lähestyttävänä, kivana kaverina, mutta en minä roskista unikaveriksi halua, Hanna Holopainen muotoilee. Š
– Projektin myötä roskis näyttäytyy minulle inhimillisenä ja helpommin lähestyttävänä, kivana kaverina, mutta en minä roskista unikaveriksi halua, Hanna Holopainen muotoilee. Š
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oululainen kuvataiteilija Hanna Holopainen on rakastunut tuiki tavalliseen, toisinaan liian vähälle huomiolle jääneeseen oululaiseen, kadun varrella nököttävään roskapönttöön.

Holopainen kääntelee ja rutistaa pönttöä lujasti itseään vasten. Alun perin roskapönttö oli ankean harmaa, mutta taiteilijan käsittelyn jälkeen pönttö hehkuu paloauton punaisena.

Holopaisella on työn alla taideroskis, joka sijoitetaan kadunvarteen tai ehkä puistoon jonnekin päin Oulun suuraluetta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä