Tilaajille

Ana­lyy­si: Oi­keis­to­hal­li­tus­poh­ja aloit­taa neu­vot­te­lut hal­li­tus­oh­jel­mas­ta ensi vii­kol­la – Neljän seu­raa­van vuoden aikana sääs­te­tään jul­ki­ses­ta ta­lou­des­ta 6 mil­jar­dia

Rahaa ei enää ole. Se on tulevan hallitusohjelman neuvottelun johtotähti. Muutos tulee olemaan suuri Sanna Marinin (sd.) vasemmistohallitukseen, joka ratkaisi ongelman kuin ongelman rahalla. Seikka, jota hallituskumppanitkin uskaltavat jo kritisoida.

Analyysi

Hallitustunnustelija Petteri Orpo (kok.) ilmoitti torstaina iltapäivällä odotetusti, että Säätytalon hallitusneuvotteluihin lähtevät kokoomus, perussuomalaiset, rkp ja kristillisdemokraatit.

Eduskuntatalon Valtiosalissa pitämässään tiedotustilaisuudessa Orpo kertoi, että uskoo Suomen saavan näiden neljän puolueen kanssa hyvän hallitusohjelman ja toimintakykyisen enemmistöhallituksen kesäkuussa.

– Viralliset hallitusneuvottelut alkavat tiistaina 2. toukokuuta eli heti vapun jälkeen, Orpo mainitsi aikataulusta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä