Ame­rik­ka­lai­set ostavat North­vol­tin jat­kaak­seen ak­ku­tuo­tan­toa Pe­rä­me­rel­lä – "Ryh­dym­me heti palk­kaa­maan väkeä"

Sijoittajat kärsivät miljarditappiot, mutta Lyten aikoo pitää Skellefteån valtavan akkutehtaan käynnissä.

Lyten ostaa Northvoltin toiminnot Ruotsissa ja Saksassa. Yhtiö on jo aiemmin ostanut muun muassa kuvassa näkyvän Nortvoltin tehtaan Puolassa.
Lyten ostaa Northvoltin toiminnot Ruotsissa ja Saksassa. Yhtiö on jo aiemmin ostanut muun muassa kuvassa näkyvän Nortvoltin tehtaan Puolassa.
Kuva: Northvolt

Amerikkalainen Lyten aikoo ostaa konkurssiin ajautuneen ruotsalaisen Northvoltin tehtaat ja jatkaa akkujen valmistusta Perämeren länsirannalla ensi vuonna.

Lyten ja Northvolt julkistivat torstaina sitovan aiesopimuksen, jonka mukaan Lyten ostaa Northvoltin valtavan akkutehtaan Skellefteåssa sekä muut Northvoltin jäljellä olevat toiminnot Ruotsissa ja Saksassa.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä