Turvallinen Oulu -hanke (2019–2021) on loppuraporttivaiheessa. Hanke sai alkunsa nuoriin kohdistuneista seksuaalirikoksista vuonna 2019. Seitsemään osa-alueeseen jaetun projektin päätavoite oli ennalta ehkäistä alaikäisiin kohdistuvia seksuaalirikoksia.
Mitä pidät lyhyellä tähtäimellä keskeisimpänä asiana seksuaalirikosten ehkäisyssä, hankkeen projektijohtaja Kati Kettukivi?
– Tärkeintä meidän hankkeessa oli se, että seksuaaliväkivallan ennalta ehkäisyyn paneuduttiin laajasti. Seksuaaliväkivallasta ja sen ehkäisystä puhuttiin paljon ja saimme koulutettua paljon aikuisia aiheesta sekä lisättyä turvallisia aikuisia lasten ja nuorten maailmaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut