Aleksi Sal­men­pe­rä rakensi päih­tei­den hei­ken­tä­mäl­le Tomi Lind­for­sil­le elo­ku­van­sa kes­kei­sen roolin

Isänpäivä-elokuvan pääosissa nähdään myös nuoret taekwondo-huiput Varpu ja Vilja Rintanen.

Aleksi Salmenperä alkoi suunnitella Isänpäivä-elokuvaa Tomi Lindforsin piipahdettua pienessä roolissa hänen Tyhjiö-elokuvassaan.
Aleksi Salmenperä alkoi suunnitella Isänpäivä-elokuvaa Tomi Lindforsin piipahdettua pienessä roolissa hänen Tyhjiö-elokuvassaan.
Kuva: Sami Kuokkanen

Ohjaaja-käsikirjoittaja Aleksi Salmenperä tiesi jo varhaisessa vaiheessa, että hänen Isänpäivä-elokuvansa olisi haastava roolitettava.

Keskeisten henkilöhahmojen, Pelastusarmeijan asuntolassa asuvan ja pyörätuolilla liikkuvan Tinken sekä isäänsä etsivien identtisten kaksostyttöjen, rooleihin ei voinut pestata ammattinäyttelijöitä.

– Eihän 13-vuotiaita kaksosia pysty näyttelemään ammattinäyttelijät. Teatterin lavalle voi ottaa kaksikymppiset koulutetut näyttelijät, mutta ei elokuvaan sellaisessa estetiikassa, mitä minä haluan, Salmenperä toteaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä