Ak­tii­vit ko­koa­vat kan­san­lii­ket­tä Oulun Me­ri­kos­ken ve­sit­tä­mi­sek­si – Asian­tun­ti­ja: Koe­juok­su­tuk­set jo kult­tuu­ri­pää­kau­pun­ki­vuo­del­le

Kaupunki julkaisi Sitowisen laatiman selvityksen, jota Merikoski-aktiivit olivat jo pitkään odottaneet julkiseksi.

Merikoski-ilta keräsi Valveen kahvioon kymmeniä koskiuoman vesittämisaikeista kiinnostuneita oululaisia ja jokivarren asukkaita.
Merikoski-ilta keräsi Valveen kahvioon kymmeniä koskiuoman vesittämisaikeista kiinnostuneita oululaisia ja jokivarren asukkaita.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Merikoski-aktiivit lisäävät painetta ja keräävät kansanliikettä keskellä Oulua sijaitsevan Merikosken väylän vesittämiseksi.

Torstai-iltana järjestetty Merikoski-ilta veti Valveen kahvion täyteen kansalaisjärjestöjen väkeä ja muuta yleisöä, kuten paikallisia melojia, jotka laskisivat mieluusti koskea Oulun keskustan tuntumassa.

Tavoitteena on vesittää Merikoski riittävällä virtaamalla lohen poikastuotantoalueeksi ja palauttaa ainakin osa koskesta. Koski palauttaisi kaupunkiin äänimaisemaa ja kulttuurimaisemaa, jotka painuivat historiaan, kun voimalaitos patoineen rakennettiin 70 vuotta sitten.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä