
Ajokeli on Pohjois-Pohjanmaan länsiosassa huono sunnuntaina. Ilmatieteen laitoksen ajokelivaroitus on voimassa keskiyöhön saakka.
Oulun seudulla on sattunut sunnuntaina useita yhden ajoneuvon ulosajoja, joissa ei ole sattunut henkilövahinkoja.
Oulussa Kuusamontiellä Tulliväylän ja Pohjantien rampin välisellä tieosuudella sattui henkilöauton ulosajo hieman ennen kello viittä iltapäivällä.
Limingassa henkilöauto suistui ohitustilanteessa lumipenkkaan kello viiden jälkeen iltapäivällä. Ulosajo sattui Nelostiellä Tupoksen liittymän ja Haarasillan liittymän välisellä tieosuudella. Yksi ajokaista oli suljettuna liikenteeltä noin 45 minuutin ajan.
Kuusamontiellä Ponton ja Jolosjoen sillan välisellä tieosuudella henkilöauto ajoi ulos tieltä hieman ennen kello kahdeksaa illalla.