AC Oulun ti­li­kau­den miinus jälleen yli mil­joo­na euroa – Tomi Kaismon yhtiö on vast­ikään pum­pan­nut seuraan pääomaa lähes kolme mil­joo­naa

AC Oulu on satsannut paljon neljään eri jalkapallojoukkueeseensa. Edellisen tilikauden tappio oli noin 1,1 miljoonaa euroa.
AC Oulu on satsannut paljon neljään eri jalkapallojoukkueeseensa. Edellisen tilikauden tappio oli noin 1,1 miljoonaa euroa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

AC Oulu Oy oli budjetoinut vähän alle miljoonan euron tappion edelliselle tilikaudelleen, mutta miljoonan päälle se silti meni.

Osakeyhtiön tilinpäätös kaudelle 1.12.2023–30.11.2024 oli rapiat 1,1 miljoonaa euroa tappiollinen.

– Olemme käsitelleet ylityksen hyvissä ajoin viime kauden loppupuolella. Lopputulema ei tullut yllätyksenä. Kumppanuusmyyntimme jäi jonkin verran tavoitteesta, ja lisäksi oli joitain satunnaisia kuluja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä