AC Oulun seu­ra­le­gen­dak­si noussut Ra­fin­ha, 40, lo­pet­taa am­mat­ti­lai­su­ran­sa, vaikka rat­kai­su otti koville – "Muuten olisin pe­lan­nut vii­si­kymp­pi­sek­si asti"

Oulu
40-vuotiaan Rafinhan ammattilaisura on nyt ohi.
40-vuotiaan Rafinhan ammattilaisura on nyt ohi.
Kuva: Pekka Peura

AC Oulun historian merkittävimpiin pelaajiin lukeutuva Rafinha lopettaa ammattilaisuransa. 40-vuotias brasilialainen pelasi AC Oulussa kausina 2005–2007 ja 2020–2022 yhteensä 157 virallista ottelua.

– Pelaaminen AC Oulun kanssa loppuu, mutta jalkapalloa en pysty lopettamaan koskaan. Aion pelata jollain tasolla niin kauan kuin minulla riittää terveyttä, mutta ammattilaisena urani on ohi, Rafinha kertoo Kalevalle.

Rafinha pelasi viimeisen ottelunsa, kun hän tuli vaihdosta kentälle AC Oulun eurokarsinnassa Vaasan Palloseuraa vastaan Raatissa lokakuun 22.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä