AC Oulu kaipaa Jere Kalliselta (etualalla) syksyn ratkaisuvaiheissa totutun varmoja otteita, jotka tuovat tasapainoa keskikenttäpeliin.
Kuva: Pekka Peura
Vuodet eivät ole sisaruksia keskenään. AC Oulun keskikenttäpelaaja Jere Kallinen muistaa hyvin viime kauden huipennuksen tunnelmat: liigakarsinta RoPS:aa vastaan oli uran stressaavin kiirastuli.
– Rehellisesti voin sanoa, että ne RoPS-pelit todella jännittivät. Häviöllä olisimme menneet Ykköseen.
Tänä syksynä asetelma kääntyi ylösalaisin. AC Oulun kausi on ollut plusmerkkinen jo nyt ja eurolopputurnauksessa on vielä tarjolla paikka Konferenssiliigan karsintoihin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut