AC Oulu on vahvistanut keskikenttäänsä fyysisesti vahvalla Abu Dumbuyalla, joka on Sierra Leonen maajoukkuepelaaja. 25-vuotias Dumbuya on pelannut Sierra Leonen paidassa 16 A-maaottelua.
Dumbuyan sopimus kattaa kauden 2025 ja siinä on optio kaudesta 2026.
Puolustavalla keskikenttämiehellä on maine vastustajien hyökkäysten katkojana. Hän pelasi edellisellä kaudella Kyproksen turkkilaisella puolella Gençlik Gücün joukkueessa.
– Hän tuo lisää vaihtoehtoja, kilpailua sekä kovuutta keskikentällemme, AC Oulun urheilutoimenjohtaja Markus Heikkinen kuvailee tiedotteessa.
Dumbuya on omaperäinen ja samalla arvoituksellinen hankinta oululaisseuralta. Hän on urallaan pelannut pääosin kotimaassaan.
AC Oulu on oletettavasti tutkinut tarkkaan keskikenttäpelaajan toimintaa MM-karsinnoissa ja Afrikan mestaruusturnauksen karsinnoissa. Dumbuya on pelannut Sierra Leonen paidassa täydet minuutit esimerkiksi Norsunluurannikkoa ja Marokkoa vastaan. Sierra Leone ei ole mikään mantereen mahtimaa, sillä sen Fifa-ranking on 129.
– Seuraava tavoitteeni olisi pelata Euroopassa AC Oulun kanssa. Unelmoin myös siitä, että pääsen Sierra Leonen kanssa isoon turnaukseen yhtenä avainpelaajista. Ehkä, jos suoriudun tarpeeksi hyvin, se auttaa minua siirtymään tulevaisuudessa isompaan liigaan, Dumbuya toteaa tiedotteessa.
Dumbuya saapuu Ouluun tammikuun lopussa ennen Liigacupin alkua.
AC Oulun joukkue on paria palasta vaille valmis. Seura hakee vielä maalivahtia ja keskushyökkääjää.