Aa­va­sak­sa kiin­nos­taa taas tu­ris­te­ja – Bel­gia­lai­nen per­heen­äi­ti antaa kehut siitä, että se ei ole "muovin ma­kui­nen mas­sa­tu­ris­ti­koh­de"

Luonto on Aavasaksan suurin valtti kisassa isoja matkailukeskuksia vastaan.

Belgialaiset sisarukset Lilla ja Raphael Girard ottivat Aavasaksan talviloman viime hetkinäkin lumesta ilon irti.
Belgialaiset sisarukset Lilla ja Raphael Girard ottivat Aavasaksan talviloman viime hetkinäkin lumesta ilon irti.
Kuva: Pekka Aho

Belgialainen perhe on viettänyt viisi päivää Tornionlaaksossa Aavasaksalla. Kotimatkaa odottava perhe on tyytyväinen luonnon keskellä sijaitsevaan matkakohteeseensa, vaikka harmitteleekin kevätauringon näkyvän lähtöaamuna ensimmäisen kerran.

– Olemme päässeet kokemaan paljon uutta. Luonto on ollut lähellä, eikä tämä ole ollut muovin makuinen massaturistikohde, kiittelee äiti Krisytina Nagy.

Perheen 14-vuotias Lilla ja 12-vuotias Raphael Girard ovat ihastuneita huskykoiriin ja lumeen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä