70 vuotta täyt­tä­vä Irja Askola ei lapsena voinut ku­vi­tel­la, että hänestä tulisi piispa – eihän nainen voinut olla edes pappi!

Emeritapiispa on huolissaan ihmisten välisten kuilujen syventymisestä: "Koveneva puhetyyli, joka sulkee meitä omiin kupliimme, ei tee hyvää yhteisöille eikä yhteiskunnalle."

Irja Askola asioi usein samassa kalakaupassa Helsingin kauppahallissa. Ostosten lisäksi tiskillä vaihdetaan kuulumisia.
Irja Askola asioi usein samassa kalakaupassa Helsingin kauppahallissa. Ostosten lisäksi tiskillä vaihdetaan kuulumisia.
Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Irja Askola tervehtii kauppiaita Helsingin Vanhassa kauppahallissa. Hän tuntee monet heistä nimeltä. Täällä Askola ei ole emeritapiispa, vaan viikonlopun ruokaostoksia tekevä eläkeläinen.

Askola ei olisi lapsena voinut kuvitella, millaisen työelämän tulisi elämään. Eihän nainen voinut olla piispa, tai edes pappi.

Sen sijaan hän halusi lapsena kemikalion myyjäksi, koska kotitalon kivijalkamyymälän tuoksut olivat pienelle tytölle niin huumaavia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä