Rosa Kaakkurivaara sai huomata, että vakuutusyhtiöt eivät suostuneet myöntämään hänelle sairauskuluvakuutusta.
Kuva: Anssi Jokiranta
Vakuutuksiaan kilpailuttanut Rosa Kaakkurivaara, 30, sai vuodenvaihteessa huomata, että vapaaehtoisen sairauskuluvakuutuksen saaminen ei ollutkaan läpihuutojuttu.
Kaakkurivaara oli päättänyt päivittää vakuutuksensa ja tarttui kilpailevan vakuutusyhtiön tarjoukseen. Sitä varten oli täytettävä terveysselvitys, jossa kysyttiin terveystietoja viimeisen viiden vuoden ajalta ja pyydettiin kertomaan kaikista lääkärikäynneistä.
Niin Kaakkurivaara tekikin.
Jonkin ajan kuluttua vakuutustarjouksen tehnyt myyjä soitti ja kertoi, ettei hänelle myönnettäisi lainkaan vapaaehtoista sairauskuluvakuutusta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut