28 euron hinta toi yk­si­tyis­lää­kä­reil­le uusia iäk­käi­tä asiak­kai­ta – Pohde: Lä­he­te­teh­tai­lua ei ole ha­vait­tu

Yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilu on tuonut uusia asiakkaita yksityislääkäreille.

Lääkärikeskus Aavan ja Pikkujätin yksikönjohtaja Elina Ranta kertoo, että vastaanottoaikoja on ollut hyvin saatavilla.
Lääkärikeskus Aavan ja Pikkujätin yksikönjohtaja Elina Ranta kertoo, että vastaanottoaikoja on ollut hyvin saatavilla.
Kuva: Mikko Halvari

Hidas aloitus ja epätietoisuutta, mutta myös uusia asiakkaita. Lähetteiden tehtailusta erikoissairaanhoitoon ei ole merkkejä.

Yli 65-vuotiaat ovat kahden kuukauden ajan päässeet yksityiselle lääkärille terveyskeskushintaan.

Hyvinvointialue Pohteen terveyskeskuksissa valinnanvapauskokeilu ei ole näkynyt kysynnän laskuna.

Paikallisilta yksityisiltä lääkäriasemilta taas kerrotaan, että kokeilun myötä tulleet asiakkaat ovat olleet tyytyväisiä. Yksittäisillä asemilla potilaiden määrä on vaihdellut muutamista kymmenistä satoihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä