Kolumni
Tilaajille

2026 jal­ka­pal­lon MM-tur­naus on Fifan me­ga­lo­maa­ni­suu­den hui­pen­tu­ma – Uu­si-See­lan­ti pääsi jo ki­soi­hin, Uu­si-Ka­le­do­nia jat­ko­kar­sin­taan

Kesällä 2026 on jälleen jalkapallon MM-kisojen aika. Yksi maailmanlaajuisen suurtapahtuman hienoudesta on se, että MM-lopputurnaus järjestetään vain joka neljäs vuosi.

Ei vuosittain, ei kahden vuoden välein. Ei vuosittaista inflaatiota vaan ymmärrystä historiasta.

Joka neljäs vuosi. Kolmessa sanassa kiteytyy maailman seuratuimman urheilulajin kruununjalokiven eli MM-kisojen suuruus.

Valitettavasti tämän suuruuden rinnalle on tullut suuruudenhulluus eli megalomania.

Kansainvälisellä jalkapalloliitolla Fifan päättävillä johtajilla on megalomaaninen päähänpinttymä, jonka juuret eivät ole tiukasti kiinni tiedon puussa vaan rahassa, vallassa ja ahneudessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut