Oulun ylioppilasteatterin tulkinnassa Zacharias Topelius (Anni Koivisto) on kertoja, joka yrittää ratkaista oikukkaan päähenkilönsä Prinsessa Adalmiinan kohtalon.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Satusetänä tunnettu Zacharias Topelius (1818–1898) kiteytti suomalaisuuden koko kansalle. Hän oli 1800-luvun lopulla keskeinen vaikuttaja siinä, että suomalaisille alkoi muodostua kuva omasta historiastaan ja Suomesta.
Uudessa kirjassaan Zacharias Topelius – suomalaisten satusetä tietokirjailijat Timo Jantunen ja Eero Ojanen pyrkivät tavoittamaan Topeliuksen kaikilta puoliltaan.
– Hämmästyttävä elämäntyö, että yksi ihminen pystyy levittämään suomalaisuuden kaikelle kansalle, Ojanen toteaa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut