Tuoreen pk-yritysbarometrin tuloksissa arvio työllisyyden kehityksestä on myös myönteinen. Se on alueella positiivisempi kuin lähialueilla ja koko maassa.
Ely-keskuksen johtaja Petri Keränen toteaa, että Pohjois-Pojanmaan osalta kehitysnäkymät ovat edelleen positiiviset.
”Kuva on yhä erittäin positiivinen verrattuna moniin muihin alueisiin. Tulokset ovat linjassa muiden selvitysten kanssa, joissa ely-keskus on mukana.”
Yrityksistä 16 prosenttia kokee tarvetta sopeuttaa toimintaansa. Irtisanomisten tarve on kuitenkin vähentynyt selkeästi ja keinoina käytetään lomautuksia.
Kasvuhakuisuus on alueella samaa luokkaa kuin koko maassa. Vajaa puolet yrityksistä suuntautuu kasvuun.
Työvoimapula estää investointeja
Pohjois-Pohjanmaalla työvoiman saatavuus näyttää olevan merkittävämpi este kasvulle kuin lähialueilla tai muualla Suomessa. Yrityksistä 30 prosenttia arvioi, että työvoiman saatavuus on esteenä työllistämiselle.
Keränen toteaa, että osaavan työvoiman saatavuuden suhteen tilanne on pahentunut.
”Se näkyy erityiasesti Pohjois-Pohjanmaalla keskiarvoa pahempana tilanteena. On huolestuttavaa, että työvoiman saatavuusongelmat rajoittavat jopa yritysten investointeja.”
Ongelman kanssa ollaan ihmeissään, koska samanaikaisesti työttömyysprosentit ovat korkealla esimerkiksi sote-alalla.
”Tilanne on mielenkiintoinen, kun samaan aikaan on 1400 työtöntä ja 900 avointa työpaikkaa.”
Keränen arvioi, että työttömät ja avoimet työpaikat ovat osittain eri paikkakunnilla. Työnhakijoiden osaaminen ei aina vastaa työnantajien vaatimuksia. Kolmantena selittävänä tekijänä on työnteon kannattavuus suhteessa sosiaaliturvaan.
”Palkkataso ei ole aina kohdallaan suhteessa sosiaaliturvaan niin, että työnteko olisi kannattavaa, erityisesti matalapalkka-aloilla.”
Työvoimaa tehotoimilla
Ely-keskus on tekemässä TE-toimiston kanssa tehostettua palvelua yrityksille, joilla työvoiman saatavuus muodostaa pullonkauloja toiminnalle.
”Me olemme tekemässä tehostettua seulontaa ja ratkaisuja, että saisimme työvoiman tarve tyydytettyä. Tulossa on seudullisia toimialakohtaisia tilaisuuksia.”
Keränen nostaa esiin ely-keskuksen työvoiman saatavuusharkinnan uudet linjaukset. Ne koskevat ulkomaalaisen työvoiman työlupia.
”Alueella on helpotettu selkeästi saatavuusharkinnan vaatimuksia.”
Joillakin aloilla työnantajan ei tarvitse tehdä saatavuusharkintaa eli käyttää työpaikkaa auki työvoimahallinnossa ennen kuin hän voi hakea työntekijää ulkomailta.
Finnvera tukee Pk-takauksella
Yrityksistä 24 prosenttia aikoo hakea ulkopuolista rahoitusta. Yli puolet niistä aikoo käyttää rahoitusta kone-, laite- ja rakennusinvestointeihin.
Finnveran aluejohtajan Pasi Vartiaisen mukaan rahoituksen kohdentaminen niihin on positiivinen uutinen ja kasvusta.
”Juuri se kertoo, että suurimmalla osalla menee hyvin ja että on tulevaisuuden uskoa.”
Finnveralla on mahdollisuus tukea yrityksiä uudella pk-takauksella. Se on yksi keino saada toteutettua yritysten kasvuaikeita.
”Se on yritysten investointi- ja käyttöpääomatarpeisiin tarkoitettu takaus, jonka pankki hakee suoraan Finnveralta. Se mahdollistaa 80 prosentin takauksen maksimissaan 150 000 euron lainalle”, Vartiainen toteaa.