Jalkapallo: Eemeli Rait­ti­nen olisi ha­lun­nut pelata enemmän AC Oulun lii­ga­jouk­kuees­sa

Kalakauppa: Nor­ja­lai­nen lohi ei ole niin kal­lis­ta kuin ihmiset ku­vit­te­le­vat

Taide: Elisa Her­net­kos­ken Vul­va-sar­ja syntyi van­hois­ta pos­ti­mer­keis­tä

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Yli­no­peut­ta ajanut mies jäi po­lii­sin haaviin 2800 nuus­ka­purk­kia au­tos­saan – kahta pa­ri­kymp­pis­tä epäil­lään ve­ro­pe­tok­ses­ta ja sa­la­kul­je­tuk­ses­ta

Poliisilla ei ole vielä tiedossa, mistä nuuskalasti oli hankittu.

Ylinopeudesta kiinni jääneen kuljettajan autosta löytyi 2800 purkkia nuuskaa. Arkistokuva.
Ylinopeudesta kiinni jääneen kuljettajan autosta löytyi 2800 purkkia nuuskaa. Arkistokuva.
Kuva: Jussi Leinonen

Nurmeksessa Pohjois-Karjalassa poliisi pysäytti lauantai-iltana autoilijan, joka ajoi 125 kilometrin tuntinopeudella alueella, jossa rajoitus oli 80 kilometriä tunnissa.

Poliisi kertoo, että miehen autosta löytyi noin 2 800 purkkia nuuskaa. Huomattavan nuuskalastin vuoksi miestä ja auton matkustajaa epäillään veropetoksesta ja salakuljetuksesta.

Rikosylikonstaapeli Kimmo Kinnunen Itä-Suomen poliisista kertoo STT:lle, että epäillyt ovat parikymppisiä joensuulaisia miehiä.

Miehet ovat kiinniotettuna, ja heitä pyritään kuulemaan sunnuntain aikana.

Poliisilla ei ole vielä tiedossa, mistä nuuskalasti oli hankittu.

– He ovat ilmeisesti käyneet sen jostain hakemassa, mutta eivät ole itse kuulemma käyneet (hakemassa) Ruotsista. Mutta tätä selvitellään vielä, Kinnunen sanoo.

Ylinopeuden osalta auton kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja vakavasta piittaamattomuudesta liikenneturvallisuutta kohtaan. Hänet on määrätty väliaikaiseen ajokieltoon.

Lue myös: Am­mat­ti­mai­set nuus­kan­vä­lit­tä­jät näkivät ti­lai­suu­ten­sa koit­ta­neen, kun Ruotsin raja sul­jet­tiin – Tämä on tarina mie­hes­tä, josta tuli yksi Poh­jois-Suo­men tun­ne­tuim­mis­ta nuus­ka­dii­le­reis­tä