Yleis­ur­hei­lun MM-ki­sat Do­has­sa: katso ki­saoh­jel­ma, suo­ma­lais­ur­hei­li­joi­den suo­ri­tus­ajat sekä tv-lä­he­tyk­set

Yleisurheilun MM-kisat alkavat Qatarin Dohassa 27. syyskuuta. Kisat jatkuvat sunnuntaihin 6. lokakuuta saakka.

Suomen pika-aiturit Nooralotta Neziri (vas.), Annimari Korte ja Reetta Hurske ovat radalla kisojen päätösviikonloppuna.
Suomen pika-aiturit Nooralotta Neziri (vas.), Annimari Korte ja Reetta Hurske ovat radalla kisojen päätösviikonloppuna.
Kuva: KIMMO BRANDT

Yleisurheilun MM-kisat alkavat Qatarin Dohassa perjantaina 27. syyskuuta. Kisat jatkuvat sunnuntaihin 6. lokakuuta saakka.

Kisaohjelmassa on lihavoitu lajit, joissa on mukana suomalaisurheilija. Jos nimen perässä on kysymysmerkki, urheilijan osallistuminen esimerkiksi kyseiseen finaaliin on vielä auki.

Dohan MM-kisaohjelma:

Perjantai 27.9.
16.30 M Pituus, karsinta
16.35 N 100 m, karsinta
16.40 N Moukari, karsintaryhmä A Krista Tervo
17.10 N 800 m, alkuerät
17.30 N Seiväs, karsinta Wilma Murto
18.05 M 100 m, alkuerät
18.10 N Moukari, karsintaryhmä B
18.40 N Korkeus, karsinta Ella Junnila
19.00 N 3 000 m estejuoksu, alkuerä Camilla Richardsson
19.25 M kolmiloikka, karsinta Simo Lipsanen
19.55 M 5 000 m, alkuerät
20.30 M 400 m aj, alkuerät
23.59 N Maraton Anne-Mari Hyryläinen, Alisa Vainio
Perjantain tv-lähetys: TV2 kello 16–21.14 ja 23.50–02.45.

Lauantai 28.9.
16.15 M Kiekko, karsintaryhmä A
16.30 N 100 m, alkuerät
17.05 M 800 m, alkuerät
17.30 M Seiväs, karsinta
17.45 M Kiekko, karsintaryhmä B
18.05 M 400 m aj, välierät
18.45 M 100 m, välierät
19.15 N 800 m, välierät
19.25 N Moukari, finaali
20.00 M/N 4x400 m, alkuerät
20.40 M Pituus, finaali
21.10 N 10 000 m, finaali
22.15M 100 m, finaali
23.30M 50 km kävely, Veli-Matti Partanen, Jarkko Kinnunen
23.30 N 50 km kävely, Tiia Kuikka
Lauantain tv-lähetys: TV2 kello 16.00–22.28 ja 23.25–04.45.

Sunnuntai 29.9.
20.05 M 200 m, alkuerät
20.40 N Seiväs, finaali
21.20 N 100 m, välierät
21.45 M kolmiloikka, finaali 
21.55 M 800 m, välierät
22.35 M/N 4x400 m, finaali
23.20N 100 m, finaali
23.30 N 20 km kävely
Sunnuntain tv-lähetys: TV2 kello 20.30–01.00.

Maanantai 30.9.
16.30 N Keihäs, karsintaryhmä A
17.05 N 200 m, alkuerät
18.00 N Keihäs, karsintaryhmä B
18.20 N 400 m, alkuerät
20.05 M 110 m aj, alkuerät Elmo Lakka
20.30 N Korkeus, finaali
20.50 M 200 m, välierät
21.20 M 5 000 m, finaali
21.25 M Kiekko, finaali
21.50 N 3 000 m ej, finaali
22.10 N 800 m, finaali
22.40 M 400 m aj, finaali
Maanantain tv-lähetys: TV2 kello 16.15–19.05, 19.55–22.49.

Tiistai 1.10.
16.30 M Moukari, karsintaryhmä A
16.35 M 400 m, alkuerät
16.50 M Korkeus, karsinta
17.30 N 400 m aj, alkuerät
18.00 M Moukari, karsintaryhmä B
18.15 M 3 000 m ej, alkuerät Topi Raitanen
20.05 M Seiväs, finaali
20.50 N 400 m, välierät
21.20 N Keihäs, finaali
21.35 N 200 m, välierät
22.10 M 800 m, finaali
22.40 M 200 m, finaali
Tiistain tv-lähetys: TV2 kello 16.15–19.00, 20.00–22.50.

Keskiviikko 2.10.
16.35 M 100 m, 10-ottelu
16.45 N Kuula, karsinta
17.05 N 100 m aj, 7-ottelu Maria Huntington
17.30 M Pituus, 10-ottelu
17.35 N 1 500 m, alkuerät Sara Kuivisto
18.00 N Kiekko, karsintaryhmä A
18.15 N Korkeus, 7-ottelu Maria Huntington
18.25 N 5 000 m, alkuerät
18.50 M Kuula, 10-ottelu
19.25 N Kiekko, karsintaryhmä B
20.05 M 110 m aj
20.30 N Kuula, 7-ottelu Maria Huntington
20.35 M 400 m, välierät
20.40 M Korkeus, 10-ottelu
21.05 N 400 m aj, välierät
21.40 M Moukari, finaali
21.50 N 200 m, 7-ottelu Maria Huntington
22.35 N 200 m, finaali
22.55 M 110 m aj
23.15 M 400 m, 10-ottelu
Keskiviikon tv-lähetys: TV2 16.15–23.38.

Torstai 3.10.
16.35 M 110 m aj, 10-ottelu
16.40 N kolmiloikka, karsinta Kristiina Mäkelä
17.30 M Kiekko, 10-ottelu, ryhmä A
18.15 N Pituus, 7-ottelu Maria Huntington
18.35 M Kiekko, 10-ottelu, ryhmä B
19.05 M Seiväs, 10-ottelu, ryhmä A
19.20 M Kuula, karsinta
20.05 M Seiväs, 10-ottelu, ryhmä B
20.10 N Keihäs, 7-ottelu 
22.00 M 1 500 m, alkuerät
22.05 M Keihäs, 10-ottelu, ryhmä A
22.35 N Kuula, finaali
23.00 N 1 500 m, välierät
23.10 M Keihäs, 10-ottelu, ryhmä B
23.50 N 400 m, finaali
00.05 N 800 m, 7-ottelu 
00.15 M 1 500 m, 10-ottelu
Torstain tv-lähetys: TV2 16.15–20.35 ja 20.50–00.40.

Perjantai 4.10.
20.10 M 1 500 m, välierät
20.15 M Korkeus, finaali
20.40 N 4x100 m, alkuerät
21.00 N Kiekko, finaali
21.05 M 4x100 m, alkuerät
21.30 N 400 m aj, finaali
21.45 M 3 000 m estejuoksu
22.20 M 400 m, finaali
23.30 M 20 km kävely
Perjantain tv-lähetys: TV2 19.55–22.23 ja 23.25–00.50.

Lauantai 5.10.
16.30 M Keihäs, karsintaryhmä A, Antti Ruuskanen
17.15 N 100 m aj, alkuerät Annimari Korte, Nooralotta Neziri, Reetta Hurske
17.50 N Pituus, karsinta Taika Koilahti
18.00 M Keihäs, karsintaryhmä B, Oliver Helander, Lassi Etelätalo
19.55 N 4x400 m, alkuerät
20.05 M Kuula, finaali
20.25 M 4x400 m, alkuerät
20.35 N 3-loikka, finaali, Kristiina Mäkelä
20.55 N 1 500 m
21.25 N 5 000 m, finaali
22.05 N 4x100 m, finaali
22.15 M 4x100 m, finaali
23.59 M Maraton
Lauantain tv-lähetys: TV2 16.10–19.00, 19.45.–22.30 ja 23.55–02.35.

Sunnuntai 6.10.
19.05 N 100 m aj, välierät Annimari Korte, Nooralotta Neziri, Reetta Hurske
19.15 N Pituus, finaali
19.40 M 1 500 m, finaali
19.55 M Keihäs, finaali Lassi Etelätalo
20.00 M 10 000 m, finaali
20.50 N 100 m aj, finaali
21.15 N 4x400 m, finaali
21.30 M 4x400 m, finaali
Sunnuntain tv-lähetys: TV2 18.45–21.50.