Yk­si­tyis­hen­ki­lö lah­joit­ti Yli­vies­kan kirkon tal­koi­siin 27 000 euroa – haluaa pysyä ni­met­tö­mä­nä

Ylivieskan uuden kirkon rakentamiseen on tähän mennessä lahjoitettu 250 000 euroa.

Ylivieskan kirkko tuhoutui tulipalossa viime vuoden pääsiäislauantaina. Ylivieskan kirkkoherra Timo Määttä siirsi eläkkeelle jäämistään kirkkopalon vuoksi. Kirkon käytävä tuntui pitemmältä silloin, kun kirkossa oli seinät. Niin tuumivat talkoolaiset Jorma Kopakkala, Esko Similä ja Mauno Salonsaari.
Ylivieskan kirkko tuhoutui tulipalossa viime vuoden pääsiäislauantaina.
Ylivieskan kirkko tuhoutui tulipalossa viime vuoden pääsiäislauantaina.
Kuva: Henna Haapala

Ylivieskan uuden kirkon rakentamiseen on tähän mennessä lahjoitettu 250 000 euroa. Siinä on esimerkiksi kolehtirahoja, muiden seurakuntien avustuksia ja konserttien tuottoja. Julkista keräystavoitetta ei ole asetettu.

Suurin yksittäisen henkilön lahjoitus tuli marraskuun lopussa. Yksityishenkilö siirsi silloin 27 000 euroa lahjoitustilille. Lahjoittaja halusi pysyä nimettömänä. Siksi seurakunta ei ole lähtenyt selvittämään edes sitä, miltä paikkakunnalta henkilö on.

- Se lahjoitus on kyllä lähtenyt sydämestä, sanoo Ylivieskan kirkkoherra Timo Määttä.

Hänen mukaansa myös yritykset ovat olleet liikkeellä.

Ylivieskan kirkkoherra Timo Määttä siirsi eläkkeelle jäämistään kirkkopalon vuoksi.
Ylivieskan kirkkoherra Timo Määttä siirsi eläkkeelle jäämistään kirkkopalon vuoksi.
Kuva: Lehoj‰rvi Jukka

Määttä on kuitenkin korostanut, että niin pientä lahjoitusta ei ole, etteikö sillä olisi merkitystä. Virta kasvaa pienistä puroista.

Seurakunnan ukkopiiriläiset Jorma Kopakkala, Mauno Salonsaari ja Esko Similä vartioivat tulipalopaikkaa reilu vuosi sitten. Talkootöitä on jatkettu ahkerasti siitä lähtien. Ukkopiiriläiset ovat tehneet pitkiä talkoopäiviä raivatessaan tulipalopaikkaa. Sen jälkeen he ovat rakentaneet kirkon kivijalan sisään vaikuttavan rauniokirkon.

Kopakkala myöntää, että talkootyö on ollut samalla omaa surutyötä.

Ylivieskan kirkko tuhoutui tulipalossa viime vuoden pääsiäislauantaina. Sen jälkeen yhdessä tekemisen halu on yllättänyt kirkkoherran siitä huolimatta, että talkoohenki on seudulla muutenkin voimissaan. Vapaaehtoiset ovat olleet ”lukemattomissa eri tehtävissä”.

Yksin villasukkien neulomisprojekti on tuottanut kirkon hyväksi noin 10 000 euroa, jota kirkkoherra pitää uskomattomana summana.

Määttä tietää, että kirkkotalkoissa on ollut mukana myös sellaisia, jotka eivät kuulu kirkkoon. Kokemus on ollut kaupunkilaisten yhteinen.

Ylivieskan uuden kirkon kokonaishinnaksi on hahmoteltu 10 miljoonaa euroa. Rahoitus tulee neljästä suunnasta. Suurin osa pitäisi saada vakuutuksesta, jonka lopullinen summa on vielä auki. Toiseksi suurinta osuutta odotetaan kirkkohallitukselta, jolta anotaan avustusta. Kolmantena ovat lahjoitusvarat ja neljäntenä lainoitus.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä