Yh­dys­val­lois­ta pa­lan­nut Skin­na­ri hönkii vauhtia vien­tiin ja suo­ma­lais­yri­tys­ten te­ke­mi­seen: "Pe­rus­kun­to­vai­he on ohi, nyt on aika pelata NHL-ta­sol­la"

Ulkomaankauppaministeri Ville Skinnari korostaa, että suomalaisten on oltava etulinjassa ensimmäisinä avautuvilla markkinoilla. Tehtyään matkat Kazakstaniin, Etelä-Koreaan ja päättyneellä viikolla Yhdysvaltoihin Skinnari sanoo, että tärkeät markkinat jaetaan uusiksi. – Jos ei kolmen lähivuoden aikana saavuta markkina-asemaa, monessa tapauksessa sitä asemaa ei koskaan enää tule, Skinnari hoputtaa.

Skinnarin mukaan nopeat kirjaimellisesti syövät hitaat, eikä suomalaisten "kellotaajuus" ole tällä hetkellä riittävä. Nyt pitäisi olla valmiina ja nopea toimimaan.

Käsillä on ennätysmäisten elvytyspakettien aika, mikä Skinnarin äskettäisillä vierailuilla kolmeen varhain avautuneeseen vientimaahan näkyi isona kiinnostuksena suomalaista osaamista kohtaan.

Matkoissa on kyse valtioneuvoston tavoitteesta, että Suomen on oltava aktiivinen ja ensimmäisten joukossa paikalla, kun markkinat avautuvat. Vientitoimia suunnataan nyt markkinoille, joilta arvioidaan olevan saatavissa nopeasti tuloksia.

Skinnari kuvaa olleensa ensimmäisenä Kazakstanissa, Etelä-Koreassa toisena heti Israelin jälkeen ja Yhdysvalloissa ensimmäisten joukossa, niin Washington DC:ssä kuin New Yorkissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä