Yh­dek­säs­tä murhan yri­tyk­ses­tä epäilty tor­nio­lais­mies van­git­tiin – po­lii­sil­la on koh­tuul­li­sen tarkka kuva päivän ta­pah­tu­mis­ta

Rikosylikomisario Jukka Nurmenniemi KRP:stä painottaa, että poliisin tutkinnanjohtaja on vastuullinen tarkastelemaan vangitsemisen perusteita.
Rikosylikomisario Jukka Nurmenniemi KRP:stä painottaa, että poliisin tutkinnanjohtaja on vastuullinen tarkastelemaan vangitsemisen perusteita.
Kuva: Timo Heikkala / Lehtikuva

Yhdeksästä murhan yrityksestä sekä tuhotyöstä epäilty torniolaismies vangittiin Lapin käräjäoikeudessa maanantaina.

Toimituksen hankkimien tietojen mukaan miehellä ei ole muita rikosasioita vireillä Lapin käräjäoikeudessa.

1960-luvulla syntyneen miehen epäillään ampuneen useita kertoja kohti poliiseja ja sytyttäneen talonsa palamaan.

Tapahtumat alkoivat torstaina 26. maaliskuuta, kun poliisi sai hätäkeskukselta tehtävän Tornion Varejoentielle noin kello 16 aikaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä